CFSUP

17.6.2018

Aktuální vývoj na žebříčku ČFSUP 2018

Po absolvování první části sezóny se řádně zamíchalo pořadí na vrcholu žebříčku.
Aktuální tabulky českého rankingu ČFSUP najdete zde.

Poté co z bodování vypadly mezinárodní závody z loňského jara, na kterých byla mimořádně úspěšná Kristýna Babiánková, dámskému pořadí opět dominuje Iva Dundová, byť jen s malým náskokem. Třetí pozici již pevně uchopila letos spolehlivě nejméně bronzová Lenka Tůmová, která se dosavadní tradiční dvojici rivalek přibližuje mílovým tempem, o čemž všechny přítomné přesvědčila svými výkony na 1.závodě závodě Českého poháru ČFSUP na Mácháči. Dokáže i v Brně odrazit útok nyní až čtvrté Lucie Fialové?

Mužské pořadí má i přes zdravotní potíže v začátku sezóny svého krále stále v Tomáši Vaněčkovi. Jeho náskok je zatím obrovský, a pokud naskočí do rozjeté sezóny, nemusí se o svoji první pozici, na kterou se jistě bude chtít prodrat letos doposud na většině závodů z českých borců výrazně nejrychlejší Braňo Šrámek, zatím obávat. Možné vítězství ve všech třech disciplínách blížícího se 2.závodu Českého poháru v Brně by Braňa mohlo vynést na vedoucí pozici. Jardu Soukupa čeká nelehká obhajoba dosavadní druhé pozice, o kterou by jej mohl brzy připravit také David Raab, Ondra Petrák nebo Tom Grošup, který sbírá zkušenosti (a body) na závodech EUROTOUR, která vstoupila do finální fáze a v následujících 3 týdnech (Bilbao, Hossegor, Scharbeutz) bude v případě úspěchu zdrojem bohatého bodového přídělu.

Pro upevnění pozice na špičce leaderboardu je klíčovým úspěch v mezinárodních závodech, kde se rozděluje velký bodový příděl. Naši nejlepší jistě vyrazí po vzoru Grošáka na EUROTOUR nebo ALPS TOUR získat nejen čerstvý bodový příděl, ale i změřit své síly se zahraniční konkurencí a nabrat cenné zkušenosti ze závodů v prostředí, ve kterém se konají mezinárodní šampionáty, tolik odlišném od klidných vnitrozemských vod, prostých mořských vln a silných oceánských proudů a větrů.

Protože pořadí v rankingu je dáno 6 nejlepšími výsledky za poslední rok, dochází s nástupem nových závodníků i k radikálním změnám na přelomu první a druhé desítky, do které se nyní dere „mladá“ krev. Zejména v dámské kategorii je prostor pro nástup nových hvězdiček více než dostatečný. Poslední závody kategorie SPORT (nafukovací plováky) přivedly na start hned několik nadějných borců, na kterých si staří matadoři prozatím vylámali zuby.

CFSUP

10.6.2018

Odstartoval ČFSUP Český pohár

Odstartovali jsme druhý ročník  Českého poháru ČFSUP v stand up paddleboardingu prvním závodem 2. a 3. 6. 2018 na Máchovo jezeře. Dvoudenní závod provázelo letní počasí a na pláž ve Starých splavech v Kempu Borný dorazil hojný počet závodníků i s rodinami a přáteli, kteří si mohli celý víkend zkoušet a testovat různé paddleboardy z portfolia Snowboardelu a Surf Karlín. Sobotní program odstartoval sprintem na 200m. Tato disciplína se na české SUP scéně objevuje letos poprvé a inspirací pro její zavedení byl ISA World Champs v Dánsku, kterého se loni poprvé zúčastnilo i české reprezentační družstvo.  V elitní kategorii zvítězila Iva Dundová  a německý jezdec Carsten Kurmis. Odpoledne byl odstartován závod na dlouhou vzdálenost – long distance. V této disciplíně se kromě kategorií elite a hobby také objevila kategorie sport, která má vzdálenosti o třetinu kratší než kategorie elite. „Kategorie sport je pro ty SUPery, kteří nemají čas na pravidelnou a systematickou přípravu, ale paddleboarding je součástí jejich života a mají chuť si zazávodit. Sport je pro všechny nafukovací boardy do 14‘. Obě novinky, sprint i kategorii sport, si závodníci pochvalovali a z toho máme radost“ říká David Raab, viceprezident ČFSUP. V závodě dominovala opět Iva Dundová a v mužích Branislav Šrámek. Druhý den v neděli se jel závod kolem bójek. „Technical race prověřuje dovednosti SUPera nejen v ovládání boardu, ale i sebe samotného. Když k tomu připočtete ještě vítr, vlny a technickou zdatnost ostatních závodníků na bójkách, nudit se nestihnete. Vždy je šance předjet toho, kdo spadne do vody před vámi“, popisuje z vlastních zkušeností složitost trasy její spolu stavitel Petr Cemper. Závodníci se zde potýkali s deseti bójkami na 800 metrech na jednom až čtyřech kolech. I zde dominoval Branislav Šrámek a v ženách tentokrát Kristýna Babiánková. Nedělní program zakončily fun závody družstev na dragonboardech, kde stojí čtyři SUPeři za sebou a megaboardech, kde pádluje až deset závodníků.

Děkujeme za perfektní závod pořadatelům z CRS-Sportu, Snowboardelu a Windsurfing Mácháč a Vám všem za účast a těšíme se, že se uvidíme na dalším závodě Českého poháru ČFSUP 23. a 24. 6. 2018 v Brně a Pryglu.

Fotografie 2.6. SUP Mácháč – sprint a long distance
Fotografie 3.6. SUP Mácháč – technical race

CFSUP

26.5.2018

Příští víkend 2-3. června se na Máchovo jezeře uskuteční 1. závod Českého poháru ČFSUP. Závodit se bude ve všech disciplínách long distance, technical race a sprint. Na programu bude i půjčování paddleboardů zdarma a večerní plážová zábava pro všechny. Přihlášky a informace o závodě najdete zde.